Home page > Aktuality > Fotopříběh s hejtmanem Oklešťkem, generálem Kopeckým a plukovníkem Prýglem

Fotopříběh s hejtmanem Oklešťkem, generálem Kopeckým a plukovníkem Prýglem

Na třech místech Olomouckého kraje, v Litovli, Uničově a Olomouci, se lidé zapojují do dobrovolného testování na onemocnění covid-19. Mezi prvními se ve městě Litovel nechal otestovat i hejtman kraje Ladislav Okleštěk spolu s ředitelem KVV Olomouc plukovníkem Vojtěchem Prýglem.

„Stejně jako v případě roušek i zde se naplno projevila solidarita lidí. Zájem o testování je mimořádný, což je dobře, protože čím více dat získáme, tím lepší informace o koronaviru budeme mít,“ uvedl hejtman.

„Tím, že byl zaveden registrační systém na webových stránkách Olomouckého kraje, jsou odběry plynulé a celá operace je zvládána bez front a zbytečné nervozity. Velké poděkování patří příslušníků 153. žpr za vytvořené zázemí pro zdravotní personál, který testování provádí“, sdělil plukovník Prýgl.

Na rozdíl od jiných odběrných měst (Brno a Praha) je v našem kraji odebírána krev ze žíly. To případně umožní zjistit, jaké množství protilátek bylo v těle vytvořeno. Odběry krve provádí zdravotníci z Fakultní nemocnice Olomouc. „Pokud by byl test z krve pozitivní, testovaný je následně podroben stěru z nosohltanu. Ten na místě provádějí zdravotníci vojenští. Je-li negativní, odchází,“ vysvětlila koordinátorka z olomouckého odběrného místa, kpt. Lenka Irovská.

Ve druhý den probíhajících odběrů se v Olomouci nechal také otestovat generálmajor Josef Kopecký spolu s manželkou, kteří tak podpořili studii kolektivní imunity.

V Olomouckém kraji má být testováno přibližně 7 tisíc osob, které nepociťují příznaky respiračního onemocnění. Podrobnosti k testování na covid-19 a další informace o koronaviru nabízí webové stránky KRAJPOMAHA.CZ.

 

 

 

 

Fotogalerie

Nahoru