Home page > Aktuality > Javoříčko a Zákřov 2017

Javoříčko a Zákřov 2017

V sobotu 29. dubna 2017 v deset hodin se uskutečnil vzpomínkový akt k uctění památky 36 zavražděných mužů z malé obce Javoříčko. Akce se konala za přítomnosti místopředsedy Senátu Parlamentu ČR p. Ivo BÁRKA a 1. místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR p. Radka VONDRÁČKA. 

Pietního aktu se zúčastnili představitelé Asociace vypálených obcí, odbojových a společenských organizací a spolků a hejtman Olomouckého kraje Ladislav OKLEŠTĚK. 

Ministerstvo obrany a Generální štáb AČR zastupovali náměstek Ministra obrany p. Antonín RADA a zástupce ředitele SRPS MO brig.gen. Ladislav KOŠNER.

Piety, která je mementem brutální a nesmyslné vraždy, které se na nevinných obyvatelích obce dopustili příslušníci jednotek ROA generála Vlasova a trestné komando SS dne 5. května 1945 - pouhé tři dny před koncem II. světové války, se jako každoročně zúčastnili i příslušníci pěší roty AZ plk.gšt.Inm. Vladimíra TALÁŠKA Krajského vojenského velitelství Olomouc.

Ve čtrnáct hodin pak následně čestní hosté položili věnce k pomníku zavražděných mužů a chlapců v obci Zákřov. Proslovy, večerka čestné salvy a státní hymna na závěr pietního akt, byly připomenutím památky tragedie, ke které došlo těsně před koncem II. světové války, kdy po provokaci vlasovců vydávajících se za partyzány, po brutálním mučení upálili za živa příslušníci 574. kozáckého praporu ROA 19 nevinných obětí ze Zákřova a okolí.

Mezi zavražděnými byl i Otto WOLF, kterého s jeho rodinou po celou válku před transportem do koncentračního tábora obyvatelé Tršic skrývali v lesním úkrytu, bratr poručíka MUDr. Kurta Wolfa nositele Řádu bílého lva, který padl v bojích u Sokolova. Oba bratry ocenilo město Mohelnice, kdy jim udělilo své nejvyšší vyznamenání „Stříbrný jehlan“ v kategorii „Za občanskou a vojenskou chrabrost z období let nesvobody 1939 – 1945.

K slavnostnímu rázu obou akcí velkou měrou přispěli příslušníci čestné jednotky Posádkového velitelství Praha a Vojenské hudby statutárního města Olomouc.

Autor: plukovník Ing. Josef  Kula.

Fotogalerie

Nahoru