Home page > Aktuality > Olomouc si na tradičních místech připomněla Den vítězství

Olomouc si na tradičních místech připomněla Den vítězství

75. výročí konce druhé světové války a také Den vítězství si lidé připomněli v pátek 8. května 2020 v Olomouci. Pietní akt v letošním roce proběhl kvůli epidemii koronaviru za přísných bezpečnostních opatření, kdy se tradiční slavnostní shromáždění uskutečnilo pouze v úzkém počtu přítomných osob.

Již v 9 hodin se odehrál první vzpomínkový akt u památníku obětem světových válek v Olomouci – Řepčíně, následně u památníku Rudé armády v Čechových sadech a na závěr se vzpomínalo v areálu olomouckého Ústředního hřbitova. Zde se pietní akty odehrály na čtyřech místech, nejprve na vojenském pohřebišti Rudé armády, dále u Památníku odboje, u Památníku letců a na pohřebišti amerických vojáků.

Věnce a kytice k památníkům položili poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a místopředseda výboru pro obranu Antonín Staněk, ředitel KVV Olomouc plk. gšt. Vojtěch Prýgl, správce posádky Olomouc plk. gšt. v. v. Alois Kadlčík a vybraní zástupci města. Padlé vojáky také uctili příslušníci z Jednoty Československé obce legionářské Olomouc (Tomáš Brenza) a Přáslavice (plk. gšt. Ing. Rudolf Honzák, MMS a  rtm. Lukáš Honzák).

„Největší míru osvobozování Československa a zejména našich obcí a měst nesla právě Rudá armáda. Nicméně po jejich boku bojovali i příslušníci dalších osvobozeneckých armád celého protifašistického uskupení. Myslím si, že je potřeba umět vzdát holt a čest všem, kteří padli za svobodu a štěstí, které v této době můžeme společně mít“, pronesl Antonín Staněk.

Na závěr pietního aktu zazněla česká a slovenská státní hymna v podání Jakuba Rouska, tenoristy Moravského divadla Olomouc.

Je potřeba si připomínat tento historický mezník, aby i další generace nezapomněly na hrůzy války, která se fatálně dotkla celého našeho národa, zmařila budování demokratického státu a hlavně zničila nesčetné množství lidských životů.

Fotogalerie

Nahoru